Πέρασε από την Πελασγία ο Οπούντιος, οριστική διακοπή στη Στυλίδα

nik kalyvia fasi1

Πέντε παιχνίδια έγιναν το Σάββατο (25/1) για τη 14η αγωνιστική της Α’ Φθιώτιδας.

Συνέχισε νικηφόρα ο πρωτοπόρος Οπούντιος, οριστική διακοπή στη Στυλίδα.

Χωρίς να φορτσάρει ο πρωτοπόρος Οπούντιος Μαρτίνου νίκησε στην Πελασγία τον Κεραυνό Βαθυκοίλου με 2-0. Σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Καραμπά οι Ζαφειρόπουλος και Μπουσάι.

Στη Στυλίδα, το παιχνίδι του ΑΟΣ με τη Μαλεσίνα δεν τελείωσε ποτέ. Στο 37’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Κουφιώτη. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του  Γιάννη Βαρυπάτη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 77’ η Μαλεσίνα κέρδισε πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι, ο Φουρλεμάδης το εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ακολούθησε ένταση με το διαιτητή Παπακωνσταντίνου να διακόπτει το ματς. Στα αποδυτήρια οι άνθρωποι των δυο ομάδων προσπάθησαν να πείσουν το ρέφερι της αναμέτρησης να βγει στον αγωνιστικό χώρο ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας. Εκείνος αρνήθηκε φοβούμενος για τη σωματική του ακεραιότητα και έτσι είχαμε οριστική διακοπή στο παιχνίδι. Η τύχη του θα κριθεί από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε η Νίκη Αγίας Παρασκευής. Η ομάδα του Ανδρέα Επίσκοπου νίκησε τα Καλύβια με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Κοντονίκος στο 24ο λεπτό.

Στις νίκες επέστρεψε η Δάφνη Λιβανατών. Αν και δυσκολεύτηκε η ομάδα του Δημήτρη Ασημάκη επικράτησε του ουραγού Άρη Αγίου Κωνσταντίνου με 1-0. Σκόρερ για τους νικητές ο Σούλκα στο 82ο λεπτό. Στο 78’ η Δάφνη έχασε πέναλτι με τον Σιδέρη.

Στο γήπεδο της Μεγάλης Βρύσης, ο Ολυμπιακός Λαμίας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 της Αναγέννησης Δυτικής Φθιώτιδας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντόβα. Στο 58’ ο Ολυμπιακός Λαμίας ισοφάρισε με τον Φωτόπουλο. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους πέτυχε ο Γιάννης Παπαϊωάννου στο 79ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Η αυλαία της 14ης αγωνιστικής πέφτει αύριο (26/1) στις 14:00 με την τοπική Προοδευτική να υποδέχεται το Νέο Κρίκελλο.

Τα αποτελέσματα:

Νίκη Αγ. Παρασκευής-Καλύβια 1-0 (24’ Κοντονίκος)

Στυλίδα-Μαλεσίνα διεκόπη στο 78' με το σκορ στο 1-1 (37’ πεν. Κ. Κουφιώτης-77’ πεν. Φουρλεμάδης)

Κεραυνός Βαθυκοίλου-Οπούντιος Μαρτίνου 0-2 (25’ πεν. Ζαφειρόπουλος, 35’ Μπουσάι)

Δάφνη Λιβανατών-Άρης Αγ. Κωνσταντίνου 1-0 (82’ Σούλκα)

Ολυμπιακός Λαμίας-Αναγέννηση Δυτικής Φθιώτιδας 2-1 (58’ Φωτόπουλος, 79’ Γ. Παπαϊωάννου-6’ Ντόβας)

Προοδευτική Λάρυμνας-Νέο Κρίκελλο   26/1, 14:00

Ρεπό: Παμμωλιακός