Τρίτη, 30 04 2024

Αποτελέσματα Α. Φθ/σας 09/12/23

Πήρε το ντέρμπι η Μαλεσίνα, μόνη πρώτη στη βαθμολογία

Με την 11η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (9/12) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας.

Στο ντέρμπι κορυφής η Μαλεσίνα επικράτησε του Οπούντιου Μαρτίνου με 3-2 και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας το απόλυτο των νικών. Η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Κώστα Νικολόπουλο, με τον Οπούντιο να ισοφαρίζει στο 17′ με το Ζαφειρόπουλο. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Καράι στο 50′, με την ομάδα του Μαρτίνου να ισοφαρίζει με το Ζαφειρόπουλο τρία λεπτά αργότερα. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Μαλεσίνα πέτυχε ο Δέδες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87′.

Στη Λάρυμνα, η Δάφνη Λιβανατών αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή επικρατώντας της Προοδευτικής με 2-1 και παρέμεινε στο -3 από την κορυφή, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την πρωτοπόρο Μαλεσίνα.

Στα υπόλοιπα ματς με νίκες συνέχισαν Στυλίδα, Παρνασσός Αμφίκλειας, Εθνικός Κομποτάδων και Ολυμπιακός Λαμίας.

Τα αποτελέσματα:

Πελασγιακός-Ολυμπιακός Λαμίας 2-4 (38’/44’ Μήτσιου-8’ Τσούκας, 30’ Θεοδώρου, 55’ Πιστιόλης, 65’ Κοχλιός)

Εθνικός Κομποτάδων-Καλαπόδι 2-0 (45+1’ πεν. Λέντας, 60’ Καρασαντές)

Προοδευτική Λάρυμνας-Δάφνη Λιβανατών 1-2 (41’ Λουκάς-71’ Ζυγογιάννης, 90’ πεν. Β. Μακρόπουλος)

Μαλεσίνα-Οπούντιος Μαρτίνου 3-2 (8’ K. Νικολόπουλος, 50’ Καράι, 87’ πεν. Δέδες-17’ Zαφειρόπουλος, 53’ Δήμου)

Καλύβια-Παρνασσός Αμφίκλειας 0-2 (26’ Λούσκας, 77’ Σακκάς )

Άρης Αγ. Κωνσταντίνου-Στυλίδα 1-2 (35’ Φιλίπι-2’ Στυλιανός, 68’ Κ. Βαρυπάτης)

Αταλάντη-Νίκη Αγ. Παρασκευής 3-0 ά.α.