Τρίτη, 30 04 2024

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α.ΦΘ/ΔΑΣ 16/12/23

Ισόπαλο το ντέρμπι στις Λιβανάτες, στο -1 από την κορυφή ο Οπούντιος

Με τη 12η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (16/12) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας.

Στο ντέρμπι της ημέρας Δάφνη Λιβανατών και Μαλεσίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών φέτος για την ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου, που όμως παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Μαλεσίνα είχε δικάρι με τον Καράι στο 69′. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Τσούκαλου για τη Δάφνη και του Δέδε για τη Μαλεσίνα, στις καθυστερήσεις του ματς. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Βασίλη Νικολόπουλου των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις, που αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Ο Οπούντιος Μαρτίνου επικράτησε της Στυλίδας με 3-2 και βρίσκεται πλέον στο -1 από την πρωτοπόρο Μαλεσίνα. Η ομάδα του Γιάννη Λύτρα προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ των Πέππα (5′) και Ζαφειρόπουλου (36′), με τον ΑΟΣ να μειώνει με τον Αλέξανδρο Κουφιώτη στο 43′. Στο 71′ ο Μαλέρδος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, με τον Κώστα Κουφιώτη να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο 90′. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έγινε αναγκαστική αλλαγή ο πρώτος σκόρερ του Οπούντιου και δεύτερος του πρωταθλήματος, Ηλίας Δήμου. Οι δυο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Στα υπόλοιπα ματς ο Παρνασσός Αμφίκλειας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κέρδισε τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου με 3-1 και βρίσκεται στην 5η θέση. Η ομάδα του λιμανιού “φωνάζει” για τη διαιτησία.

Το Καλαπόδι αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από την αρχή του παιχνιδιού λόγω αποβολής του Γιάννη Μπουρλή, συνέτριψε την Αταλάντη με 7-0, σε ένα ματς που σκόραρε και ο γκολκίπερ Τσίμας.

Συνεχή βελτίωση παρουσιάζει η νεανική ομάδα του Ολυμπιακού Λαμίας που επιβλήθηκε της Προοδευτικής Λάρυμνας με 2-1 και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Εύκολο έργο είχε ο Εθνικός Κομποτάδων που νίκησε τον Πελασγιακό με 5-0.

Τα αποτελέσματα:

Εθνικός Κομποτάδων-Πελασγιακός 5-0 (3’ Ζήσιμος, 24’/26’/29’/38’ N. Λέντας)

Ολυμπιακός Λαμίας-Προοδευτική Λάρυμνας 2-1 (34’ πεν. Τσούκας, 73’ Κοχλιός-96’ πεν. Δαραμάρας)

Καλαπόδι-Αταλάντη 7-0 (8’/25’/61’ Χρήστου, 29’ Κάκκος, 49’ πεν./69’ Κυπραίος, 67’ Τσίμας)

Δάφνη Λιβανατών-Μαλεσίνα 0-0

Οπούντιος Μαρτίνου-Στυλίδα 3-2 (5’ Πέππας, 36’ Ζαφειρόπουλος, 71’ Μαλέρδος-43’ Αλ. Κουφιώτης, 90′ Κ. Κουφιώτης))

Παρνασσός Αμφίκλειας-Άρης Αγ. Κωνσταντίνου 3-1 (72’/79’ πεν./90’ Μιχαήλ-32’ Πανόπουλος)

Νίκη Αγ. Παρασκευής-Καλύβια 0-3 ά.α.